Schakers azen op subtop

HENK J. DE KLEIJNEN
ROTTERDAM


Schaakvereniging Rotterdam, dat dit weekeinde aan de competitie in de meesterklasse begint, wil op termijn meer Rotterdammers in een team dat volwaardig kan meedraaien. Momenteel telt het tiental slechts drie inwoners van de stad: Martin Martens, Zhaoqin Peng en Bonno Pel. Met behulp van moeizaam bijeen geschraapte kleine sponsors en de loyaliteit van een aantal internationale meesters en grootmeesters draaide men de afgelopen jaren mee in de middenmoot van de hoogste klasse.

Dat moet beter kunnen, vindt voorzitter - tevens waarnemend voorzitter van de KNSB - Arthur Rongen: "Voorlopig zit er niet meer in dan een plaats in de subtop. We willen op termijn weer serieus gaan meetellen. Daarbij mogen we niet volstaan met te roepen dat we meer echte Rotterdammers willen hebben, want dan voelen andere sterke verenigingen in de regio zich bedreigd. Geen ronselpraktijken."

Enthousiast: "Wat ons voor ogen staat is een samenwerkingsverband van verenigingen. Dat bestaat in het Westland, in Apeldoorn en sinds kort ook in Groningen. Via een dubbellidmaatschap blijft men bij de eigen vereniging, terwijl voor de externe competitie een gezamenlijk topteam wordt gevormd. Een denksportcentrum, zoals bijvoorbeeld in Leiden, mag hier niet ontbreken en kan een geweldige stimulans zijn voor alle denksporten."

Schaakvereniging Rotterdam gaat de nieuwe competitie in onder de naam 'Schrijvers Rotterdam'. Naamgever is Kees Schrijvers, zelf schaakverslaafde. Tot voor kort steunde hij ook Zhaoqin Peng financieel. Hij vond haar bereid een jaar voor Spijkenisse te spelen om het vers verworven eersteklasseschap te behouden. Dat is gelukt en Peng keert terug in de selectie van de Rotterdammers die in totaal uit zestien spelers bestaat. Schrijvers heeft voor drie jaar verenigingssteun toegezegd. Rongen: "Ik zie dat als een overbruggingsperiode, waarin we gaan werken aan de realisatie van onze idealen."